Rektangulär, bronserad och förgylld, pärlstav och äggstav. Överstycke med gouachemålning av puttis, understycke med skuren dekor av blad. H 89.
Mindre skador. Renoverad. Senare glas och bakstycke. Glas med anlöpningar.