Skuren dekor. Bronserad samt förgylld. Kannelerade ben. Blommig klädsel.
Renoverad samt kompletterad. Slitage samt skav. Senare klädsel med fläckar. Klädsel på ryggens bakstycke har lossnat. Torkad sits.