MATSERVIS, 152 delar, flintgods, "Asiatic Pheasant"/Fasan, Gustavsberg, 1900-talets första hälft.

Lilatonad blomsterdekor med fasaner. 57 mattallrikar, 21 djupa tallrikar, 19 förrättstallrikar, 22 assietter, 15 mindre assietter, 2 större uppläggningsskålar, 3 mindre uppläggningsskålar, 4 uppläggningsfat, 2 såsskålar, 6 stekfat, vattenkaraff.

Liten uppläggningsskål och stekfat lagade med zinkor. Omfattande skada och kraftig av skav på mattallrik. Sprickor. Lagningar. Bruksslitage. Nagg.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.
Create an account on Bukowskis
  • Get started with buying and selling
  • Favourite items
  • Save searches
Do you already have an account?