KANNA, fajans, troligen Holland, sent 1600-tal.

Balusterform med svängt handtag av tenn, dekor av figurscen i underglasyrblått. H 21.

Sjöfynd med hårt slitage, krackelyrer, sprickor, anlöpningar, skador, handtaget sekundärt men från tiden, locket skadat och medföljer.

Provenance

Fynd från tremastade flöjten Jutholmsvraket, Dalarö. Förlist ca 1700. Ur dykaren och upphittaren Sven Johanssons samling.

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.