GOLVUR, rokoko, urmakare Johan Fjällström, 1700-tal.

Urmakare Johan Fjällström, Stegeborg.
Fodral i bukig form. Målat och dekorerat fodral. Rund urtavla med arabiska och romerska siffror. Pendel och lod finns. H 260, B 60. Nyckel finns.

Bruksslitage. Märken och repor. Pendelfönstret sprucket. Senare bemålning. Ej funktionstestad.

Provenance

Enligt uppgift har klockan stått på Stegeborgs slott. Brännmärkt "Tillhör det s.k. Burenskiöldska fideikommiset".

Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed