Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

SILVERFÖREMÅL, 8 delar, bl.a. Frans Oskar Lindroos.

2 etuier, varav ett med spegel på insidan, Swiss made sterling silver med finska importstämplar. Det andra svensktillverkat. 3 bägare: två Hopeakeskus, Tavastehus 1957 och 1958 samt en johan Fincke Fredrikshamn, 1868, h 6-8,3. Kakspade, Frans Oskar Lindroos, 1933. Sax, med vindruvsmotiv, otydl. stämplar. Karamellskål i glas och silver, skålens kant h 10, diam. 12.

Ett etui med skadat lås, slitage, bucklor och anlöpningar, spegeln fläckad, spricka i skålen.

Auction closed
150 EUR
The auction is closed.
Others have also viewed