BO NOTINI, golvlampa, Glössner & Co, Stockholm 1940-tal.

Dubbelskål, den yttre bärnstensfärgat glas och stiliserad blästrad dekor av vinrankor innerskålen av opakt glas. Mässingsstomme, delvis lackerad. H 151.

Yttre skålen med lagning. Nagg. Delarna möjligen ej ursprungligen sammanhörande, skärmar troligen ursprungligen till takarmatur. Ej funktionstestad.

Auction closed
6 000 SEK
The auction is closed.