Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

FICKUR, sk frackur, 14k guld, J. Calame-Robert, samt 3 st chatelaine i bl a 18k guld. Tot vikt 91,6.

Fickur med två boetter. Urverk med ankargång. Guldfärgad urtavla med arabiska siffror samt liten sekundvisare. Diam 5. 3 chatelaines, 2 st med svart ripsband med monteringar i 18 K guld, Oscar Fröberg, Mariestad 1929. Samt en i lägst 8 k guld med delvis genombruten dekor, saknar stämplar. Samtliga med kort kedja med karbinhake. L 12-15,5.

Chatelaine med skador.Repor. Slitage. Ej funktionstestad. Framboett glappar.

Auction closed
7 000 SEK
The auction is closed.