BÄGARE, SKRIN samt SALTKAR, silver, bla GAB, Stockholm, 1945. Tot vikt ca 685g.

Bägare: Guldsmeds AB i Stockholm, 1945. På kulfötter med dekor med ananas och växter. Vikt ca 161g.

Skrin: Europa, 1900-talets första hälft. Trä i botten och på insida. Två fack invändigt.

Saltkar: Möjligen Turkiet. Tidigt 1900-tal. Vikt ca 45g.

H 4-12.

Slitage. Gravyr. Anlöpningar.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed
Create an account on Bukowskis
  • Get started with buying and selling
  • Favourite items
  • Save searches
Do you already have an account?