Carl Johan Fahlcrantz

(Sweden, 1774-1861)
Carl Johan Fahlcrantz
(Sweden, 1774-1861)

CARL JOHAN FAHLCRANTZ, olja på duk.

Utsikt mot Rosersbergs slott från landsidan. Ej sign. 78,5 x 66,5.

Duklagning. Ytrispor. Krackelyr. Oramad.

Provenance

Gåva av konstnären till sin systerdotter fröken Laura Almberg; gåva av henne till P.K Wahlström 1896.

Literature

(Troligtvis) E. Hultmark, Kungl Akademien för de fria konsterna, utställningar 1794-1887, 1935, s. 268, under Carl Johan Fahlcrantz, under 1826 s.87 nr 19. "Utsigt af Rosersbergs slott".

More information

Hultmark, op. alt., upptar två målningar föreställande Rosersbergs slott; den under Litteratur angivna 1826 samt en beställd av Carl XIV Johan 1823(op. cit.). Avsaknaden av figurer i den aktuella målningen är ett karakteristiskt drag för Fahlcrantz. I ett brev till skulptören Bengt Erland Fogelberg(1786-1851) daterat 5 december 1820 har han berört saken på tal om staffagefigurerna hos den beundrade franske 1600-tals konstnären Claude Gellée, kallad Lorrain(D. Widman, Carl Johan Fahlcrantz måleri , 1953, s.77).

"....jag begriper ej att en landskapsmålare som så ser det sköna i naturen, skall af fri vilja kunna tillåta några figurer, att där göra pretention på uppseende..."

Denna grundsats genomförde Fahlcrantz konsekvent genom hela sitt konstnärsskap. Även då figurer förekommer på hans målningar är de alltid reducerade till oväsentliga detaljer i bilden.

Rosersbergs slott är beläget utanför Rosersberg norr om Upplands Väsby i Uppland. Slottet uppfördes 1634-38 av riksskattemästaren Gabriel Bengtsson Oxenstierna. Under senare delen av 1600-talet genomgick slottet en avsevärd modernisering efter förslag av Nicodemus Tessin d.y. 1757 inlöste staten godset i avsikt att ställa det till den unge hertig Karl (XIII) av Södermanland förfogande. Carl XIV Johan och hans hustru Desideria var de sista kungligheterna som bebodde slottet.

Auction closed
8 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed