Brännförgylld. Bevingad putti med klocka på ryggen. Fot med dekor av girlander. Urtavla av mässing. Fyra fötter. H 28. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Slitage, anlöpningar, sekundvisaren med smärre skador. Puttin med skadad pilbåge. Lös skruv till urverket medföljer.