Kara Walker

(United States, Born 1969)
Kara Walker
(United States, Born 1969)

KARA WALKER, bok, "Freedom of Fable 2007", onumrerad upplaga om 4000.

Inbunden konstbok med siluetter. 23,5x21.

Kara Walkers konstnärskap förhåller sig kritiskt till ras, kön, genus, sexualitet och makt. Hon använder siluetter för att gestalta ett storskaligt narrativ, en tableau, en slags levande bild. I Walkers motivkrets återfinns stereotyper från perioden före det amerikanska inbördeskriget. Slaveriet blir till en absurd iscensättning med erotiserande och våldsamma inslag.
Denna bilderbok, "Freedom of Fable", har fått formen av en pop-up bok för barn. Siluetter, som medvetet överdriver en redan grotesk historia, och hamnar nära ansiktet. Figurer, som Walker menar utgör en reducering av människans fördomar kring bilden av de svarta, dyker oväntat upp ur boken.
Walker var som liten fascinerad av stora genre-målningar, där allting hände på en gång. Och idén om att göra siluetter växte fram som ett sätt att snabbt fånga publiken. Hon föll för tekniken, då den låg utanför en given norm, förknippad med hemmets hantverkstradition och marginaliserad i finare konstkretsar. En teknik som passade budskapet.
Walker ställer sig i sina arbeten kritisk till den historiska institutionen av vit västerländsk konst. Eller som konstvetaren English Darby uttrycker sig: "A central stand of Walker's project involves history of exploitation”. Walker skapar i sin konst ett slags ”inner plantation”, ett landskap motiverat inifrån där sanningen ligger i sökandet. Där betraktarens förståelse om konstverket är beroende av dennes position i det sociala rummet.
/ Fredrik Anthony

Obetydligt slitage.

Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.
Image rights

Others have also viewed