Snidad dekor. Skiva av vit marmor. Mörkpatinerat, förgyllt och bronserat. L 77, b 53, h 79 cm.
Bottenplatta saknas. Renoverat och kompletterat, smärre slitage och skador. Senare förgyllning och bronsering.