Urverk märkt Suchet à Paris, 1600-tal. Vitemaljerad urtavla märkt Traviez à Paris. Fodral i biskvi, 1900-talets första hälft, med dekor av stående kvinna. H 25.
Biskvifodralet med skador. Urtavlan saknar glas. Funktion ej kontrollerad.
Bengt Fredins samling.