PARTI SKEDAR, 15 delar, "Fransk lilja" silver, bl a Zander & Svensson, Jönköping. 1900-talets början. Vikt ca 478 g.

5 st matskedar, 4 st dessertskedar samt 6 teskedar. Flertalet märkta Bauer.

Bruksslitage.

Provenance

Enl uppgift gåva från John Bauers familj efter hjälp vid bärgningen av ångaren Per Brahe, som förliste under en höststorm på Vättern utanför Hästholmen 1918, då John, fru och barn omkom.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed