Jewellery
307275

SMYCKEN, ett parti, samt KLOCKA, 8 delar, guld och silver. 1900-talets första hälft. Tot. vikt ca 22 g.

1 ring med trappslipad smaragd och rosenstenar, förgyllt silver, strl 16+.
1 ring med syntetisk, oval safir och gammalslipade diamanter, Hugo Grün (1926-1995) Helsingfors, strl 17.
Ett par örhängen, demantoidgranater och diamanter, l 1,5.
2 broscher, 18K, med halvpärla, 1925 resp 1926. L 5,5 och 6,5.
1 örhänge med pärla, 14K, Helsingfors.
1 klocka, Leijona, 14K, 1930-tal.

Smaragd med avslag, 2 diamanter fattas från smaragdringen och 1 från demantoidörhänge, övriga stenar med nagg och slitage.
Klockan med gravering och slitage, utan armband. Ej funktionstestad.

More information

Säljes till förmån för Högholmens Zoo

Auction closed
150 EUR
The auction is closed.
Others have also viewed