POKAL, silver, Toronto, Kanada 1800-talets mitt. Tot. vikt ca 901 g.

Pokal med riklig bladdekor och fyrkantig fotplatta. Kring mynningen löper en vindruvsranka, i midjan en bäverfigur i relief samt, på motsatt sida, minnesplakett. Invändigt förgylld. H 18,5. Diam. 15.

Gravering, bruksslitage, förgyllningen sliten.

Auction closed
500 EUR
The auction is closed.
Others have also viewed