HYLLSYSTEM, vägg, String, Nisse Strinning, Sverige, 1958/66.

Teakfaner, väggfästen i svartlackerad metall. Väggfästen: 4st 28 x 101, 5st 18 x 76,5, 2st 28 x 51,5. Hyllplan: 9st 20 x 78, 3st 30 x 78, 4st 20 x 25. 2 hyllplan med 4 lådor: 30 x 78 x 9. Spegel med teakram, väggfästen 42 x 42 x 6. 2+1+1 skåp med skjutdörrar, varav två med flyttbart hyllplan, 30 x 78 x 42, ett med mått 20 x 78 x 42, ett med nedfällbar klaff, 34 x 78 x 42. Delar medföljer löst. Stpl daterat. Enstaka delar etikettmärkta. 3 spegelglas 26 x 39, medföljer. Nyckel finns.

Slitage. Skador. Enstaka fanerskador. Fläckar. Repor. Enstaka avslag. Ett skåp bakstycke hål för sladdar. Några väggfästen senare lackerade. Ett skjutdörrspar saknas.

Auction closed
6 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed