Came, hänge/brosch, 14k, h 3,5, Finland. Hänge 14k guld med navetteformad lila sten, l 3. Ring, med blå spinell, rektangulär, fasettslipad sten, st 19,75/62, Sverige 1945. Örhängen ett par, skruv, vitmetall samt 2 briljantslipade diamanter, inneslutningar.
Bruksslitage. Smärre nagg. Gravyr på ring.