Mahognyfanér. Bakom klaffen lådinredning. Under klaffen två draglådor. Beslag i mässing. Raka ben. L 77, B 45, H 108. Nyckel finns.
Bruksslitage. Märken och repor. Blekt. Två lådor saknas i inredningen. Mässingavsluten saknas på benen.