SERVIS, 101 delar, porslin, "Preussisk blomst", Bing & Gröndahl.

Vit glasyr med fjällmönster i relief. Förgylld kant och dekor av blommor. Lockknoppar i form av sjöhästar. 14 mattallrikar diam 24, 12 förrättstallrikar, 9 djupa tallrikar, 6 uppläggningsfat i olika storlekar, 2 såsskålar, 2 djupa skålar, lockkarott, salt och pepparströare. 17 kaffekoppar med fat, 15 moccakoppar med fat, kakfat, skål, sockerskål, mjölk och grädd samt vattenkanna. 14 delar med nagg och skador medföljer utöver.

Auction closed
10 000 SEK
The auction is closed.