GRÄDDKANNA och ASK med LOCK, silver, bla.a Samuel Pettersson, Linköping, 1913, tot vikt ca 158 g.

Kanna med hänkel, empirestil, märkt Samuel Pettersson, Linköping, 1913. Ask med lock på tre fötter, lock krönt med blomma, rokokostil. Silverhalt 800 och utländska stämplar. H ca 7,5- 8.

Slitage. Anlöpningar. Nagg. Repor. Senare förgyllning på insida av ask.

Auction closed
2 500 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed