Mahognyfanér, två lådor, översta lådan i form av klaff med bakomliggande inredning av lådor och fack, snedställda hörn. L 115, b 56, h 90.
Slitage, repor, Ställvisa fanerskador. Skivan saknas. Nyckel saknas.