Important Spring Sale 625  –
Watch the auction live  ⟩
Important Spring Sale 625  –
Watch the auction live  ⟩
Art Graphic art
33697
Madeleine Pyk
(Sweden, Born 1934)

PYK, MADELEINE, litografi, sign. Numr 185/200.

"Tvillingar", oramad bladstrl 41 x 27.

Droit de suite: Yes
Location:
Related content

Auktionskompaniet uppmärksammar Madeleine Pyk. Hon är en av Sveriges mest omtyckta konstnärer och har skapat oräkneliga bilder. I detta tema säljer vi både hennes originalverk och litografier.

Madeleine Pyk är bildkonstnär och författare född i Stockholm 1934. Hon målar i en naivistisk stil och använder ofta starka färger. Hennes motivkrets inbegrips av landskap, stilleben och porträtt. Hon har studerat vid Konstfack (1951-1955) och Konstakademien (1963-1967), och finns representerad på Moderna Museet, Stockholms Stads samlingar, Norrköpings Museum m.fl.

I Pyks motiv finns en stark längtan efter det idylliska. Hon skildrar heta sommarbilder och isande vintervyer. Hon fångar katter och tigrars väsen, färgar trädgårdar med glädje och fyller Stockholm med ottomanska och franska influenser.

What will the transport cost?

Packaging and insurance

How do I book a transport?

After winning an auction, order your transport on My Pages

When will my item be delivered?

Auction closed
1 000 SEK
The auction is closed.