BORDSUR, Martinot, Paris, Frankrike, 1800-talets andra kvartal.

Svartlackerat med inläggningar i boulleteknik med mässing, krönt av bevingad gudinna. Maskaroner, katuscher och lister i mässing. Delvis emaljerad urtavla. Märkt "Martinot a Paris". H 113.

Gudinnans horn saknas. Fanérskador. Slitage. Funktionen ej testad.

More information

19th century French Martinot Paris clock with console in Boulle technique. Twelve piece cartouche dial, with Roman numerals.

Auction closed
12 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed