Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

POKAL, silver, jugend, Tyskland, omkring sekelskiftet 1900. Vikt ca 370 gram.

Skålen formad som en blomma på stjälk med två blad, rund fot. Invändigt förgylld. H 30. Bär gravyr: "Das Seeoffizierkorps dem Scheidendem Kameraden Korvetten Kapitän Tesdorpf".

Slitage, ett blad med lagning, större gåvogravyr.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed