Vitmålat, marmorerat samt bronserat. Spegel flankerad av pilastrar samt krön med vingprydda fabeldjur. Konsolbord med parställda delfiner samt stenskiva, l 71, b 58, h 78. Spegelns h 175. Spegeln etikettmärkt.
Sedvanligt ytslitage. Senare bemålning och bronsering. Skador, lagningar, sprickor samt färgbortfall. Anfrätt glas. Stenskiva med nagg.