SPEGEL med KONSOLBORD, Petter Gustaf Bylander, Göteborg, 1804-1859.

Vitmålat, marmorerat samt bronserat. Spegel flankerad av pilastrar samt krön med vingprydda fabeldjur. Konsolbord med parställda delfiner samt stenskiva, l 71, b 58, h 78. Spegelns h 175. Spegeln etikettmärkt.

Sedvanligt ytslitage. Senare bemålning och bronsering. Skador, lagningar, sprickor samt färgbortfall. Anfrätt glas. Stenskiva med nagg.

Auction closed
10 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed