BORDSUR, brons, empire, 1800-talets första hälft.
Stomme i mörkpatinerad brons, bronserade dekorelement föreställande putto med hund. Urverk märkt "Buckinham London 1111". L 15, B 8, H 18. Nyckel finns.
Slitage. Anlöpningar. Möjligen senare dekorelement. Dekorelement saknas. Ej funktionstestad.