Ek. Närmast kvadratiskt med uppfällbart lock, på svarvade kopplade ben. Skuren dekor. Metallbeslag. L 48, b 45, h 74.
Slitage, sprickor, skador, ett hörn på nedre hyllan avbrutet. Lås saknas.