PEHR HÖRBERG, tillskriven, olja på duk, 1700-tal.
Äldre kvinna med medalj. 72 x 52.
Krackelyr. Retuscherad. Repor.
Etikett à tergo: Enligt sägen en deja vid Herrborum, som betraktar en medalj hon fått för långvarig tjänst, 1700-talet? Från Thorönsborg till Kåreholm på 1800-talet. Sattes i inre ettan. Från Kåreholm till Herrborum den 18 okt 1904.