FÅTÖLJER, ett par, betsat trä, Chippendale stil, 1930/1940-tal.

Rygg samt sidor klädda med flätad rotting, sits och rygg med stoppade, löstagbara dynor. Sargen med rikligt utskuren blomranka, armlän samt fötter med avslutande voluter.
L 77, b 80, h 77, sitth. ca 41.

Slitage, sargen delvis lös, saknar delar. Klädseln senare.

Auction closed
300 EUR
The auction is closed.
Others have also viewed