Förgylld och bronserad metall. Märkt 7 Pl Mourey 73. Genombruten dekor av bladverk,verktyg för vintillverkning och vinrankor. Urhuset krönt av man med vinglas. Pendel och nyckel finns. H 40. L 37.
Ej funktionstestad. Slitage. Urtavla med några sprickor.