KUNGLIGT SKÅP, CE Jonssons möbleringsaffär Stockholm, 1900-talets början.

Betsad furu. Dörrpar, bakomliggande hyllinredning. Underliggande låda. L 120, B 50, H 210.

Listbit saknas. Repor, nötmärken. Slitage. Nyckel saknas.

Provenance

Ägarmärkt Gustav V, proveniens slottsauktion vid Ulriksdals slott. Även inventariemärkt Tullgarn. Enligt text a tergo har skåpet troligen stått i fröken Rinmans kammare(prins Eriks sköterska).

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed