BOKPARTI OM NORRLAND, 6 vol, bla "Resa genom Norrland och Lappland..." två delar, av J. Engström, Stockholm 1834.

Även bla "Norrlands Jakt och Fiske" av Sven Ekman, Uppsala & Stockholm 1910, "Karesuando-Lapparna" av Ossian Elgström, Stockholm 1922. Halvfranska band varav de flesta av skinn.

Slitage, en bok med skador på bokbandet, ej genomgångna.

Provenance

Arne Nilssons samling, Sandviken

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed