Rak form, svept front, inläggningar av bl.a ben och mässing. Fyra karaffer och 16 starkvinsglas. Bredd 33, djup 24, höjd 25 cm.
Bruksslitage, smärre nagg, skador på inläggningar, dekorbortfall. Svår att öppna.