Mahognyfanerat. Överdel med vitrindel delvis i fasetterad glas. Nederdel med dörrpar, bakomliggande hyllplan. Två lådor i front längst ned. Bronserade metallbeslag i form av rosetter och bladformationer. L ca 115, B 41, H 117. Nyckel finns.
Slitage. Repor.