Almfanér med raka sidor, snedställda hörn och ben med kannelyrer. Tre lådor med draghandtag. Träskiva. Nycklar. L 97, b 49, h 81.
Smärre slitage, skador, repor och fuktfläckar. Torrsprickor. Mindre listbit saknas.