MATSALSMÖBEL, 8 delar, rokokostil, Axel Bäck, Eksjö, 1950.

Fanerad med betsad bok och valnöt. Signerad. Bord, 6 stolar samt skåp. Skåpet med svängt krön. 2 dörrar med bakomliggande hyllplan och besticklådor. Längd 113. Bredd 52. Höjd 170 cm. Bord med 2 iläggsskivor. Längd 145 cm (total längd 245 cm). Bredd 84 cm. Höjd 73 cm. Stolar med fasta stoppade ryggar och sitsar. Nyckel finns.

Fläckad klädsel. Bruksslitage.

Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed