BESTICKUPPSÄTTNING, 66 delar, silver 813, Åbo (Turku), Finland, 1920-tal. Vikt 3322 g inklusive rostfria blad.

Dekor med snäcka. Knivar med rostfritt blad. 12 matgafflar, 12 matknivar, 15 förrättsgafflar, 14 förrättsknivar, 12 dessertskedar och 1 sillgaffel. 4 desserskedar, 6 sillgafflar, förrättsgaffel och 5 teskedar, nysilver och en dessertsked, silver, Köpenhamn, 1919 medföljer. Två schatull Pojolan Kello ja Kulta Oy, Helsinki.

Monogram AH, KH och TW. Slitage. Repor.

Auction closed
12 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed