BORD MED STOLAR, 1+10+2, bla sengustavianska sign PALIS, 1800-tal.

10+2 ljust målade, sengustavianska stolar med ribbad rygg, kopplade ben. De förra med senare fast stoppad sits samt ett par med träsits brännmärkta PALiS. Bord, nyrenässans, runt, ljust målat, 7 iläggsskivor medföljer samt extraben fästade på två ribbor. L 114/533 b 114 h 77, l ribbor ca298.

Senare bemålade. Slitage. Färgbortfall. Stolar med fläckar, avslag, sprickor. Bord med fläckar, avslag och sprickor. Iläggsskivor ställvis med kraftigt slitage

Auction closed
7 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed