SKRIVBORD, Paul Boman, Art Deco, 1930/40-tal.
Svärtat trä samt fanérad i zebrano. Två lådor i sargen. Längd 170,5 cm, bredd 88 cm, höjd 76 cm. Märkt i en lådbotten. Nyckel finns.
Fanérresning, fuktmärken, repor, mindre fanéravslag.