Fanerad med mahogny. Nedfällbar skiva med bakomliggande skrivnrikt. Beslag och listverk av mässing. Profilerad skiva av kalksten. Bredd 98. Djup 45. Höjd 84 cm. Nyckel finns.
Smärre repor och slagmärken. Låda med fläck.