Rörstrand

(Sweden, 1726-)
Rörstrand
(Sweden, 1726-)

MATSERVIS, 100 delar, porslin, "Sylvia", Sylvia Leuchovius, Rörstrand, 1976-1982.

Dekor av blomsterslinga. 21 tallrikar diameter 27 cm, 11 tallrikar diameter 24cm, 15 förrättstallrikar, 12 djupa tallrikar, 19 assietter, 10 skålar, 5 äggkoppar, 4 rektangulära uppläggningsfat längd 22-30 cm, liten kanna, 2 skålar diameter 19 höjd ca 9 resp 12 cm. Ett udda lock medföljer. Märkt 250år jubileumsservis.

Slitage. Enstaka delar med nagg.

Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.