MATTA, old Shiraz/Kashgai, figural, daterad, ca 170 X 122.
Olika figurscener, bl.a. tvekamp mellan man och lejon. Röd botten. Vit huvudbård med starkt stiliserad dekor. Daterad 1351 (persiska kalendern), (1932 gregorianska kalendern).
Bruksslitage, ställvis hårdare.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.