CARL PETER HALLBERG, olja på pappannå, ett par. Signerade.
Nordafrikanska vyer. En intygad på baksidan av Gustaf Jaensson, Chefskonservator Nationalmuseum. Vardera ca 20 x 30 cm.
Ytrispor och ställvis krackelyr. En med bristning i pannån/lagning.
Dessa målningar, utförda en plein air, visar att Hallberg besökte nordafrika, vilket tidigare inte varit känt.