TAKLAMPA, art deco, 1930/40-tal. Höjd ca92 cm
Grönpatinerad metall, mässingsdetaljer, botten med glasskiva, palmetter, avlsutande kotteknopp. Diameter ca65 cm.
Mindre slitage och anlöpningar. Enligt uppgift nyinstallerad armaturer och el.