STOLAR, 6st, Empire, Danmark, 1800-talets första hälft.
Rektangulär, svängd ryggbricka med inläggning i form av ansikte och festoner, lös stoppad sits.
Slitage. Två ben med genomgående spricka. Repor. Klädsel med slitage och fläckar. Sprickor och fanerlagningar.