Lövträ, stenskiva. Fyrpassformad fotplatta med fyrsidigt avsmalnande ben med dekor av lejontassar och karyatider av förgylld brons. Sarg med dekor av bladverk av brons. Diameter 90, höjd 74 cm. Liveauktion.
Bruksslitage. Mindre skador. Lösa dekorelement medföljer, fåtal saknas.