SOFFA, empirestil, AB Axel Beckmans möbelfabrik, Norrköping, tidigt 1900-tal.

Förgylld och bronserad. Dekor av palmetter, bladstav, vingprydda kvinnobyster och blomsterkorgar i patinerad brons. Längd 214 cm. Randig klädsel. Brickmärkt. Liveauktion.

Bruksslitage, skav och färgbortfall. Smärre fläckar på tyg. Ett löst möbelband medföljer. En del dekordelar med skador, fåtal saknas. Lösa dekorelement medföljer.

Auction closed
10 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed