Arabia

(Finland)
Arabia
(Finland)

PARTI ARABIA, 5 delar, stengods, Annikki Hovisaari, Francesca M Lind, Raija Tuumi, signerade, 1900-talets andra hälft.

1 skål i brun/grön nyans av Annikki Hovisaari, diameter ca 24 cm. 2 skålfat med handtag, båda med blå/grön nyans med inslag av gul och brun(snarlika), av Francesca Marjatta Lind, diameter ca 17,5 respektive 18,5 cm. 2 skålar i brun nyans av Raija Tuumi, diameter ca 12 respektive 17 cm.

Smärre slitage och nagg.

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.